Kolektor słoneczny

Należy do rozwiązań, które w ostatnim czasie zyskały na popularności. Dostępne na rynku systemy można już uznać za sprawdzone. Doświadczeni dostawcy wyeliminowali już błędy z czasów pionierskich, polegające m.in. na dopuszczaniu do przegrzania i zniszczenia czynnika grzewczego, na skutek jego stagnacji w instalacji. Obecnie stosuje się czynniki grzewcze odporne na zniszczenie na skutek temperatury, a wielkość instalacji dobiera się tak, aby nie dopuszczać do nadmiernego gromadzenia ciepła, którego nie będziemy w stanie spożytkować.

Koszt instalacji nie jest niski, dlatego warto zainteresować się dopłatami z NFOŚiGW. Nie zawsze inwestycja okaże się korzystna, trzeba wziąć pod uwagę wysokość odsetek kredytu na instalcję oraz podatku dochodowego.

image

W przypadku budynku jednorodzinnego rozsądnie jest zastosować kolektory słoneczne zwłaszcza w przypadku ogrzewania kotłem na paliwo stałe, wtedy kolektory sprawdzają się do podgrzania ciepłej wody poza sezonem grzewczym. Z uwagi na duży koszt energii elektrycznej z sieci, zamiast używać poza sezonem grzewczym grzałki elektrycznej - lepiej przygotować ciepłą wodę użytkową korzystając z darmowej energii słonecznej, której jest wtedy pod dostatkiem.


Oferteo: Najlepsi 2017 Gliwice
Oferteo: Najlepsi 2017 Ruda Śląska