Pompa ciepła

Instalacje pomp ciepła nadal są bardzo drogie, koszt najtańszej instalacji tego typu nie zwróci się podczas użytkowania urządzenia. Kolejną wadą jest konieczność zasilania pompy energią elektryczną. Roczny koszt zużycia energii elektrycznej do obsługi pompy ciepła jest zbliżony do wydatków na węgiel potrzebny do ogrzewania danego budynku w ciągu jednego sezonu. W porównaniu z kotłem na ekogroszek, inwestycja w pomę ciepła nie zwróci się nigdy, jeżeli przyjmujemy do kalkulacji obecny stosunek ceny węgla do ceny energii elektrycznej. Koszty inwestycji i zasilania pompy to jedyna, ale poważna wada tego rozwiązania.

Poza tym urządzenia są bezobsługowe, całkowicie zautomatyzowane i precyzyjnie sterowane. Nie ponosi się, żadnych kosztów na paliwo, ponieważ pompa zasilana jest przez ciepło ziemi (pompa gruntowa) lub powietrza nawet o ujemnej temperaturze (pompa powietrzna).

image

Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu energii, którą oddaje do systemu grzewczego skraplający się czynnik. Jako czynnik dobiera się ciecz parującą w niskich temperaturach. Czynnik parując pobiera sporą dawkę energii z otoczenia (ziemi lub powietrza) i dodatkowo sprężony mechanicznie niesie energię, którą oddaje do instalacji podczas skraplania.

Rozwiązanie jest ekologiczne tylko wtedy, gdy korzysta się z sieci energetycznej, która wytwarza energię nie tylko z paliw kopalnych, ale jej produkcja jest wspomagana odnawialnymi źródłami energii. Idealnie czystą energię otrzymamy jedynie z pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł np. z ogniw fotowoltaicznych. Rozwiązanie takie wymaga bardzo dużych nakładów inwestycyjnych (od 50 do 100 tys.zł), które nie zwrócą się w okresie użytkowania urządzeń.


Oferteo: Najlepsi 2017 Gliwice
Oferteo: Najlepsi 2017 Ruda Śląska